Sprehod po zgodovini šole

Stara II. osnovna šola je bila zgrajena leta 1912 in je stala v središču mesta. Med vojno (1941 - 1945) je poslopje služilo kot nekakšen "vojaški lazaret". Takoj po vojni pa je v velikih težavah pričela z delom zopet osnovna šola; najprej na šolskem dvorišču, potem pa smo se počasi preselili v šolske prostore.

Prva povojna leta sta bili v Celju samo dve osnovni šoli. Šolski okoliš naše šole je bil zopet pester. Obsegal je številne ulice in v šolo so prihajali otroci celo s Celjske koče in Skalne kleti.

V šolski zgradbi so gostovale številne šole: že pred vojno dveletna trgovska šola, po vojni večerna tehniška šola, obrtna šola, učiteljišče, pozneje Pedagoški šolski center in oddelek Pedagoške akademije iz Mariboru. Gneča je bila velika, uporabnih prostorov je iz leta v leto primanjkovalo in tako je postajala želja in težnja za novimi prostori vedno večja.

V sklopu učiteljišča je bila vadnica, ki je usposabljala mlad učiteljski kader za bodoči poklic in učitelji II. osnovne šole so bili tisti, ki so jim s hospitacijsko dejavnostjo dajali dragocene metodične napotke za bodoči učiteljski poklic. Mladi učitelji so opravljali na šoli praktični del strokovnega izpita. Študentje pa so v razredih II. osnovne šole hospitirali in tudi učitelji iz širše celjske regije so svoje pedagoške izkušnje v okviru dela strokovnih aktivov medsebojno izmenjevali na šoli.

Predvideni smo bili za novo šolsko zgradbo s 4000 m2 uporabne površine in leta 1972 je temeljni kamen na medloškem terenu zazidal učenec naše šole.

                       


"Šola na Otoku", ki se je preimenovala iz II. osnovne šole v Osnovno šolo Slavko Šlander, je bila dograjena leta 1974. Staro šolsko poslopje smo v celoti prepustili potrebam srednjega šolstva v Celju.

V novi šoli se je razširil obseg dela - z organizacijo šolske prehrane in pozneje še s šolsko zobno ambulanto. Na stari II. osnovni šoli je bilo zaposlenih skupno 31 delavcev, na novi šoli pa 46. Tudi število učencev se je povzpelo iz 416 na 680. Šolsko delo smo pričeli v nedokončanem objektu. Ob koncu novembra 1974 smo šolo slovesno odprli.

                      


Šola je bila za takratne čase med najbolj sodobnimi šolami, uveljavil se je kabinetni pouk, nove oblike dela, organizirano je bilo podaljšano bivanje otrok na šoli, šolska hranilniška služba.

Osnovna šola Slavko Šlander je nosila ime vse do leta 1991, ko ji je takratni občinski svet z odlokom spremenil ime - zopet v II. osnovno šolo Celje.

S šolskim letom 1999/2000 smo bili med prvimi v Sloveniji, ki smo pričeli z uvajanjem 9-letne osnovne šole.

Prva ravnateljica je bila Vera STREHOVEC (1974 - 1982), ki jo je nasledil Ivan SENEGAČNIK (1982 - 1990), sedanji ravnatelj pa je Igor TOPOLE (1990 - ).

Zanimivost: Ob 10-letnici šole nam je Občinska izobraževalna skupnost podarila prvi računalnik. Tako je bil tudi na tem področju dosežen prvi skromen začetek.